مهم ترین و اساسی ترین توانایی و قابلیت انسان و بنیادی ترین عامل ایجاد ارزش، خلاقیت است که در همهٔ ابعاد و جنبه های زندگی او نقش کاملا حیاتی ایفا می کند.

 

 

بسیاری از افراد تصور می کنند که خلاقیت یک استعداد ذاتی است که بچه های آنها یا دارای آن هستند و یا فاقد آن، در صورتی که یک تفکر غلط است.
درست همانطور که همه کودکان به یک اندازه باهوش نیستند، همه کودکان هم به یک اندازه خلاق نیستند و خلاقیت بیشتر یک مهارت است تا یک استعداد ذاتی، و این مهارتی است که والدین می توانند در فرزندان خود تقویت کنند.

 

خلاقیت فقط به کارهای هنری و موسیقی محدود نمی شود بلکه برای علم، ریاضیات و حتی هوش اجتماعی و عاطفی نیز ضروری است. در اینجا چند ایده برای تقویت خلاقیت در کودکان آورده شده است:

 

1- بچه ها را تشویق کنید که اشتباه کنند و شکست بخورند.

بله، شکست بخورند- بچه هایی که از شکست و قضاوت می ترسند ، فکر خلاقانه خود را محدود می کنند. اشتباهاتی را که اخیراً مرتکب شده اید به اشتراک بگذارید ، بنابراین آنها این ایده را می گیرند که اشکالی نداردکه اشتباه کنند. (خندیدن به خودتان هنگام شکست خوردن ، یک عادت خوشبختی است .

 

2- کنجکاوی آنها را تحریک کنید.

کودکان به طور طبیعی موجوداتی کنجکاو هستند و می خواهند درباره همه چیز اطلاعات بیشتری کسب کنند. اما این وظیفه ما این است که نشانه های جالب و مرتبط را برای تحریک کنجکاوی آنها فراهم کنیم. آنها را در معرض هنر و ادبیات غنی قرار دهید و درباره معانی و پیامدهای پنهان با آنها بحث کنید.

 

3- آنها را با ایده ها و افکار جدید خلاق درگیر کنید.

مثلا در مورد یک حیوان جالب و یا در مورد یک پدیده جالب طبیعی و غیره صحبت کنید و حتماً آنها را در گفتگو درگیر کنید. کنجکاوی خود را به گونه ای پیش ببرید که نشان دهید می خواهید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

4- ایده را تقویت کنید.

این ایده را تقویت کنید که روشی متفاوت و منحصر به فرد برای انجام تقریباً هر کاری وجود دارد. به عنوان مثال، با مواد غذایی می توان شکل های هنری ساخت.

 

5-نتایح را نمایش دهید.

روند رشد بذر در گیاه را به آنها نشان دهید و از آنها بخواهید یک گیاه بکارند و مراحل رشد آن را ببینند.

- به آنها یک شی بدهید و از آنها بخواهید که به روش های مختلفی که از آن می توان استفاده کرد فکر کنند. به عنوان مثال ، یک سنگ ، یک چوب یا حتی جوراب.

 

7- از بچه های خود بخواهید داستانی را با تغییر برای شما تعریف کنند.


8-موسیقی گوش دهید.

هنگام گذراندن وقت با فرزند خود از موسیقی استفاده کنید زیرا این کار باعث می شود قسمت های مختلف مغز فعال شود و شما می توانید با پخش سبک های مختلف موسیقی به زبان های مختلف این کار را انجام دهید.

 

9-به سوال هایشان پاسخ دهید.

آنها را به مکانهایی مانند موزه، پارک های علمی، موزه های علمی و ... ببرید و از آنها در مورد آنچه می بینند و آنچه که فکر می کنند بپرسید.