کلاس داستان خوانی و داستان نویسی

راهی برای رشد تمرکز و تخیل

داستان ها یکی از مفیدترین ابزارهای آموزش به کودکان هستند. بسیاری از والدین این سنت قدیمی را از دوران کودکی خود به یاد می آورند و بخشی از خاطرات گذشته آن ها مربوط به داستان هایی است که از پدران و مادرانشان شنیده اند.

بسیاری از کودکان داستان دوست دارند و ممکن است در خانه، مدرسه یا در وقت آزاد خود داستان بنویسند. با گفتن یا نوشتن داستان، کودکان یاد می گیرند، افکار خود را سازماندهی کرده و با خوانندگان به روش های گوناگون ارتباط برقرار کنند.

مزایای داستان خوانی و داستان نویسی چیست؟

داستان خوانی و داستان نویسی مزایای بی شماری برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان دارند. مهمترین این مزایا عبارتند از:

۱- رشد دانش، اطلاعات و هوش

داستان ها حاوی گنجینه ای غنی از اطلاعات هستند. کودکان از طریق داستان ها می توانند درباره روش های حل مسأله، سازماندهی، برنامه ریزی، تفکر هدفمند، رفتارهای درست و نادرست، فرهنگ ها، نژادها، سرزمین ها و رسوم مختلف، ابزارها، مشاغل و … اطلاعات مفیدی به دست آورند.

۲- رشد حافظه

داستان گویی، داستان خوانی و داستان نویسی یکی از بهترین روش های رشد و تقویت حافظه و تمرکز است. با کمک ایده های هوشمندانه، شما می توانید از داستان ها برای افزایش حافظه کودکان خود استفاده کنید. 

۳- رشد مهارت گوش دادن، تمرکز و توجه

اکثر کودکان معمولاً دامنه توجه کوتاهی دارند و به سختی می توانند بر روی چیزی برای مدت طولانی تمرکز کنند. علاوه بر اینکه، آن ها معمولاً بیشتر دوست دارند به جای گوش دادن کار خودشان را انجام دهند. داستان گویی برای کودکان، تضمین می کند که آن ها نه تنها توجه بیشتری نشان می دهند، بلکه به گوش دادن و درک آنچه می شنوند مشتاق تر هستند.

۴- رشد مهارت های کلامی، خواندن و نوشتن

مهارت های داستان گویی، داستان خوانی و داستان نویسی به کودکان کمک می کند که به زبان مادری خود مسلط شوند. علاوه بر این داستان ها بهترین ابزار برای یادگیری ضرب المثل ها، اصطلاحات و کلمات جدید، تلفظ درست آن ها و شیوه های صحیح صحبت کردن هستند.

۵- تسهیل یادگیری آکادمیک

داستان گویی پله ای برای یادگیری آکادمیک است. بسیاری از کودکان عادت به یادگیری طوطی وار و بدون درک موضوع دارند؛ اما داستان گویی به عنوان یک فعالیت منظم، می تواند به کودکان در لذت بردن و درک و یادگیری بهتر درس هایشان کمک کند. 

۶- آموزش قوانین و مقرارت

بسیاری از والدین و معلمان می توانند از داستان گویی برای آموزش دستورات و قوانینی که کودکان در خانه یا مدرسه از انجام آن ها شانه خالی می کنند، کمک بگیرند.

۷- تقویت نیروی تخیل و خلاقیت

داستان نویسی به کودکان کمک می کند تا شخصیت ها، مکان ها و رفتارها را در ذهنشان تصور کنند. حتی اگر آن ها به مرحله خواندن و نوشتن نرسیده باشند، می توانند این وقایع و شخصیت ها را در ذهن خلاق خود ترکیب کرده و شخصیت ها و حوادث جدید خلق کنند. 

۸- رشد شخصیت و یادگیری فضایل اخلاقی

کودکان در سراسر دنیا عاشق گوش دادن به داستان ها هستند. آن ها دوست دارند در مورد شخصیت های مورد علاقه خود بیشتر بدانند و اغلب سعی می کنند از آن ها تقلید کنند. معمولاً این داستان ها حاوی یک پیام تأثیرگذار و مهم هستند؛ بنابراین شما از طریق آن ها بهتر می توانید فضایلی مانند حکمت، شجاعت، صداقت، وفاداری، همکاری، کمک، تعهد و عشق را در سنین پایین به کودکان خود یاد بدهید.

۹- کمک به آسان تر مواجهه شدن با شرایط دشوار

شرایط و موقعیت های دشوار اغلب حس گیج شدن و تمایل به فرار را در کودکان بر می انگیزانند؛ اما داستان ها، مملو از شخصیت هایی هستند که با صبر و تکیه بر توانمندی های خود، با این موقعیت های دشوار و چالش برانگیز مقابله می کنند. بنابراین، کودکان از طریق داستان ها بهتر می توانند مفهوم «مقابله» را درک کنند. 

ما نیز در دبستان ستارگان زمین کلاس داستان خوانی و داستان نویسی را با حضور استاد برجسته همین رشته برای دانش آموزان عزیز برگزار کرده ایم تا دانش آموزان از مزایای این کلاس بهره ببرند.

منبع :

سایت ابر سلامت

گالری

نکته : لطفا در گوشی های همراه ابتدا عکسها را باز نموده و سپس دیدن فرمایید.

داستان نویسی

۹۸/۰۷/۳۰